Eureka! DGP – odkrywamy polskie wynalazki
Zespół przekładni cięgnowych dla wózka inwalidzkiego z napędem ciągowym
ZESPÓŁ AUTORSKI:
Politechnika Poznańska
- Mateusz Kukla (KZ),
- Łukasz Warguła,
- Bartosz Wieczorek
CO MOŻNA OSIĄGNĄĆ DZIĘKI WYNALAZKOWI?
Urządzenie pozwala na zastosowanie w klasycznym wózku inwalidzkim przekładni mechanicznych znanych z rowerów. W rozwiązaniu operator napędza wózek w sposób klasyczny, za pomocą ciągów. Zastosowanie przekładni będzie dawało możliwość zmiany przełożenia układu, co pozwoli dopasować obciążenie mięśni do aktualnych warunków terenowych i stopnia niepełnosprawności użytkownika. Działanie takiego układu napędowego można sobie wyobrazić jako zaadaptowanie systemu przerzutek znanych z rowerów górskich do wózka inwalidzkiego. Idea pracy jest taka jak w rowerze – użytkownik wybiera czy woli wykonywać fazy napędowe „rzadziej ale ciężej” czy „częściej ale lżej” oraz w jakim stopniu. Takie rozwiązanie może usprawniać jazdę w zależności od stopnia wzniesienia czy warunków terenowych.
ISTOTA WYNALAZKU
W klasycznym wózku inwalidzkim ciągi są trwale przymocowane do koła. Pociągnięcie albo odepchnięcie ciągów powoduje jazdę do tyłu lub do przodu. Istota wynalazku polega na takiej konstrukcji która daje możliwość niezależnego ruchu obrotowego ciągu i koła (nie są one ze sobą bezpośrednio połączone). Jest to osiągane poprzez łożyskowanie ciągów na wale na którym umieszczone jest koło ze szprychami (wał łożyskowany we wnętrzu wału drążonego). Dzięki temu można zastosować przekładnię mechaniczną, która będzie mogła przemieniać prędkość obrotową ciągów względem koła ze szprychami, a więc realizować przełożenie – redukując albo multiplikując obroty. Przekładnia może znajdować się pod siedziskiem wózka, co sprawi że nie zwiększą się w znacznym stopniu gabaryty pojazdu.
POTENCJAŁ KOMERCJALIZACYJNY WYNALAZKU
Urządzenie może zostać zaprojektowane w taki sposób, aby stanowiło moduł dołączany do istniejącego wózka inwalidzkiego. Istnieje również możliwość zaprojektowania wózka inwalidzkiego od podstaw na potrzeby możliwie najkorzystniejszego zaimplementowania rozwiązania. Efektem będzie wózek o napędzie ręcznym który daje możliwość wyboru przełożenia. Omawiane urządzenie dedykowane jest przede wszystkim do wdrożenia dla firm zajmujących się produkcji i dystrybucją sprzętu rehabilitacyjnego. Poszerzenie oferty o prezentowany wynalazek może zwiększyć konkurencyjność oraz poszerzyć oferowany asortyment. Posiadamy prawa własności intelektualnej oraz konstrukcję i działające prototypy – gotowość wdrożeniowa jest na zaawansowanym etapie.