Spoiwo na bazie skrobi i sposób wytwarzania spoiwa na bazie skrobi


ZESPÓŁ AUTORSKI:

Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie

  • dr hab. inż. Katarzyna Wilpiszewska, prof. ZUT (kierownik zespołu)
  • mgr inż. Dorota Skowrońska
  • dr inż. Adrian K. Antosik

CO MOŻNA OSIĄGNĄĆ DZIĘKI WYNALAZKOWI?

Klej na bazie naturalnych substancji do łączenia drewna i papieru. Jest bezpieczny dla ludzi i środowiska naturalnego. Łatwy do aplikacji i usunięcia po użyciu (rozpuszczalny w wodzie). Stanowi biodegradowalną alternatywę do obecnie stosowanych klejów na bazie materiałów syntetycznych.

ISTOTA WYNALAZKU

Przedmiotem wynalazku jest klej na bazie skrobi (powszechnie występującego w przyrodzie surowca naturalnego) oraz mieszaniny kwasu cytrynowego i chlorku choliny w postaci tzw. cieczy głęboko eutektycznej (ciekłej mieszaniny tych składników). Gotowy klej ma postać lepkiej cieczy. Składa się z bezpiecznych dla ludzi i środowiska naturalnego substancji, które są biodegradowalne, nietoksyczne (a nawet jadalne). Kleje tego typu zazwyczaj otrzymywane są przy użyciu syntetycznych substancji pochodzenia petrochemicznego. Klej wg wynalazku otrzymywany jest w pro-ekologiczny i prosty sposób, bez konieczności stosowania substancji dodatkowych, np. rozpuszczalników organicznych. Może być wykorzystany do łączenia drewna i papieru (np. jako klej do etykiet). Dodatkowym atutem jest fakt, że po użyciu można go w prosty sposób usunąć za pomocą wody. Dzięki temu etykietę można łatwo zdjąć, a opakowanie poddać recyklingowi.

POTENCJAŁ KOMERCJALIZACYJNY WYNALAZKU

Wynalazek mogły znaleźć zastosowanie w przemyśle opakowaniowym, m.in. jako klej do etykiet (np. na słoiki), które po spełnieniu swojego zadania mogłyby być w łatwy sposób usunięte za pomocą wody. Klej otrzymywany jest w prosty sposób, a nałożyć go można przy użyciu typowo stosowanych urządzeń (powlekarek). Po użyciu klej ulega biodegradacji, a opakowanie można poddać recyklingowi.