Modyfikowany kompozyt światłoutwardzalny na wypełnienia stomatologiczne oraz jego zastosowanie.


ZESPÓŁ AUTORSKI:

Uniwersytet Medyczny w Łodzi

  • dr inż. Zofia Kula
  • prof. dr hab. inż. Leszek Klimek

CO MOŻNA OSIĄGNĄĆ DZIĘKI WYNALAZKOWI?

Przedmiotem wynalazku są nowe kompozyty światłoutwardzalne na bazie żywic metakrylowych oraz wypełniaczy: hydroksyapatytu, fluorku wapnia oraz nanosrebra. Hydroksyapatyt (HAp) jest związkiem nieorganicznym wchodzącym w skład naszych zębów. Charakteryzuje się wysoką biozgodnością i bioaktywnością. Badania pokazują, że hydroksyapatyt wraz z fluorem mają następujące właściwości: odbudowują szkliwo tworząc nową powłokę hydroksyapatytową na powierzchni zębów, zmniejsząją nadwrażliwość zębów i zapobiegają próchnicy zębów. Biorąc pod uwagę pozytywne działanie antybakteryjne nanocząstek srebra, ich stosowanie jest zalecane w stomatologii zachowawczej. Zastosowany hydroksyapatyt wraz z fluorem i nanosrebrem w kompozytach dentystycznych zmniejsza nadwrażliwość w przypadku głębokich ubytków, zapobiega próchnicy wtórnej, zmniejsza przyleganie płytki nazębnej do zębów oraz poprawia estetykę. Materiały te są nowoczesnymi kompozytami światłoutwardzalnymi w formie: mikrohybrydowej i płynnej. Przygotowanie wypełnień dentystycznych obejmuje etap nakładania kompozytowego materiału do odbudowy na przygotowany ząb, a następnie naświetlanie kompozytu światłem, by go utwardzić.

ISTOTA WYNALAZKU

Połączenie składników aktywnych: hydroksyapatytu, fluorku wapnia i nanosrebra, które stanowią dodatki modyfikujące wypełniacz nieorganiczny w kompozycie światłoutwardzalnym przynosi efekt synergistyczny. Połączenie w kompozycie cząstek hydroxyapaytu z fluorkiem wapnia poprawia właściwości mechaniczne, użytkowe oraz biologiczne wypełnienia. Działanie bakteriobójcze nanocząstek srebra pozwala również rozwiązać problem próchnicy, której przyczyną jest kolonizacja wypełnienia przez bakterie próchnicotwórcze. Korzystną cechą kompozytu jest uzyskanie większej stabilności barwy. Oznacza to, że wypełnienie jest mniej podatne na przebarwiania, w związku z tym poprawia się efekt estetyczny. Z tego powodu konieczność wymiany wypełnienia na nowe nie jest konieczna co jest bardzo korzystne.

POTENCJAŁ KOMERCJALIZACYJNY WYNALAZKU

Opracowany kompozyt z powodzeniem znajdzie zastosowanie w stomatologii zachowawczej jako materiał do uzupełnienia wszystkich ubytków klasyfikowanych wg. Black`a. Lekarz dentysta w łatwy sposób odbuduje utracone tkanki twarde zęba za pomocą tego wypełnienia.
Dziedzina stomatologii to dziedzina, która bardzo szybko się rozwija i poszukuje coraz to nowych rozwiązań. Na rynku istnieje bardzo dużo różnych materiałów kompozytowych, które mają za zadanie odbudowywać utracone twarde tkanki zęba. Niestety aktualne rozwiązania nadal w pełni nie rozwiązują wszystkich problemów pacjentów, takich jak na przykład: próchnica wtórna, niedostateczna wytrzymałość wypełnień, skłonność do przebarwień etc.
Prezentowany wynalazek, łącząc w sobie dodatki takie jak: HAp, Ag i F, rozwiązuje powyższe problemy. Dodanie do wypełnienia srebra zadziała bakteriobójczo, co będzie stanowić dodatkową ochronę w momencie, kiedy powstaje mikroprzeciek bakteryjny. Tego typu rozwiązanie charakteryzuje się również wysoką estetyką, a jak wiadomo estetyka dla pacjenta jest bardzo ważna. Obserwuje się większą stabilność barwy, co oznacza, że takie wypełnienia stomatologiczne są mniej podatne na przebarwiania, w związku z tym nie ma konieczności częstego ich wymieniania. Z przeprowadzonych badań wynika również, że wprowadzenie dodatków takich jak HAp, Ag i F powoduje lepsze właściwości mechaniczne (m.in. wyższa odporność na ścieranie, pękanie). Zastosowanie takiego rozwiązania może przyczynić się do dalszego rozwoju stomatologii zachowawczej. Planowany model biznesowy to ścieżka licencjonowania na korzystanie z wynalazku.