Eureka! DGP – odkrywamy polskie wynalazki
Kompartmentowy zasobnik do hodowli i namnażania powierzchniowego ludzkich autologicznych fibroblastów na nośniku membranowym
ZESPÓŁ AUTORSKI:
Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach,
Uniwersytet Śląski w Katowicach,
Politechnika Śląska
- Dr hab. n. med. Arkadiusz Dziedzic, Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach
- Dr hab. n. med. Robert Wojtyczka, Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach
- Dr n. med. Robert Kubina, Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowcach
- Prof. dr hab.n.med. Marta Tanasiewicz, Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach
- Prof. Ewa Talik, Uniwersytet Śląski, Katowice
- Dr hab. Magdalena Skoniecznia, Politechnika Śląska, Gliwice
Interdyscyplinarny zespół autorski posiada niezbędną wiedzę i doświadczenie w zakresie medycyny regeneracynej, hodowli tkankowych oraz biotechnologii.
CO MOŻNA OSIĄGNĄĆ DZIĘKI WYNALAZKOWI?
Coraz powszechniejsze jest wykorzystanie w medycynie do leczenia oraz odbudowy tkanek komórek pobranych od pacjenta. Obecnie jest to skomplikowany, drogi i czasochłonny proces, który wymaga pobrania od pacjenta komórek, przekazania ich do laboratorium w celu namnożenia, przeniesienia ich na materiał, który pozwoli na ich transport do gabinetu zabiegowego lub sali operacyjnej, a następnie pozwoli na umieszczenie ich w sposób pożądany w organizmie pacjenta. Nasz wynalazek pozwoli na skrócenie całego procesu poprzez namnożenie komórek pacjenta w gabinecie, z pominięciem ich transportu z specjalistycznego laboratorium. Wykorzystanie w leczeniu komórek pacjenta minimalizuje ryzyko powikłań, odrzucenia nośnika komórek przez organizm pacjenta. Wynalazek może znaleźć zastosowanie w stomatologii, chirurgii szczękowo-twarzowej, periodontologii oraz medycynie estetycznej.
ISTOTA WYNALAZKU
Innowacyjna koncepcja biotechnologiczna (zasobnik) umożliwia hodowlę komórek - fibroblastów pobranych od pacjenta w warunkach ambulatoryjnych na nośniku błony kolagenowej. Hybrydowa struktura autologicznych, rozhodowanych komórek (fibroblastów) zintegrowanych z błoną kolagenową stanowi kluczowy element wykorzystywany w zabiegach regeneracji tkankowych na tkankach przyzębia w obrębie jamy ustnej.
Unikalnie zaprojektowany zasobnik składa się w trzech kompartmentów oddzielonych ruchomymi, regulowanymi przesłonami zapewniającymi dozowanie podłoża do hodowli komórkowej oraz umieszczonej pomiędzy kompartmentami membrany kolagenowej, posiadającej możliwość zmiany położenia w celu przyśpieszenia namnażania fibroblastów. Poszczególne kompartmenty wypełnione są podłożem/pożywką do hodowli komórek pobranych od pacjenta.
Wynalazek jest wyposażony w filtr mikrobiologiczny, zapobiegający kontaminacji komórek oraz złącze dozujące dla pipety, które umożliwia sterylne dodawanie dodatkowych substancji do podłoża w trakcie hodowli, m.in. substancji wspomagających wzrost komórek.
Możliwość swobodnego rozdzielania pojemników bez zanieczyszczania mikrobiologicznego prowadzonej hodowli pozwala na bieżącą kontrolę wzrostu komórek hodowli i jego modyfikację.
Dzięki uproszczonej i intuicyjnej dla użytkownika (lekarza operatora) budowie umożliwia bezproblemowe wdrożenie techniki hodowli komórkowych na podłożu membrany kolagenowej w gabinetach zabiegowych.
POTENCJAŁ KOMERCJALIZACYJNY WYNALAZKU
Wysoki, oczywisty i realny potencjał komercjalizacyjny wynalazku wynika z jego bezpośredniej aplikacji w środowisku klinicznym. Zalety to dotyczą przede wszystkim:
1. szerokiego zakresu wskazań klinicznych obejmujących zabiegi terapeutyczne w obrębie tkanek przyzębia (leczenie paradontozy/periodontopatii/chorób przyzębia), chirurgii estetycznej, oraz chirurgii stomatologicznej wymagającej starowanej regenercji tkankowej.
2. prostoty rozwiązania, bez użycia skomplikowanej aparatury
3. użycia zasobnika w systemie point-of-care bezpośrednio przy pacjencie
4. uniwersalności koncepcji obejmującej dowolny typ użytych błon kolagenowych podczas procedury chirurgicznej.
Powszechność procedury implantacji w celu odtworzenia funkcji oraz estetyki w obrębie twarzoczaszki wymusza wdrożenie efektywnych, tanich oraz szybkich technik odtworzenia utraconej struktury wyrostka zębodołowego. Koncepcja wynalazku umożliwia efektywną i ekonomiczną metodę namnażania struktur komórkowych na błonach kolagenowych do celów zabiegowych, z bezpośrednim wykorzystaniem w praktyce klinicznej.
Potencjał wdrożeniowy wynalazku zależy od zapotrzebowania i rozpowszechnienia procedur chirurgii i medycyny regeneracyjnej wśród jednostek publicznych i prywatnych działających w sektorze chirurgii szczękowo-twarzowej, chirurgii stomatologicznej. Rozwiązanie według wynalazku powinno znaleźć szerokie zastosowanie do użycia klinicznego w przypadku procedur chirurgii periodontologicznej, chirurgii wyrostka zębodołowego (technika sterowanej regeneracji tkanek) i/lub chirurgii estetycznej.