Zespół filtra cieczy


ZESPÓŁ AUTORSKI:

Politechnika Poznańska

  • Jarosław Markowski,
  • Krzysztof Netter,
  • Grzegorz Ślaski,
  • Piotr Frąckoiwak,
  • Jacek Mądry,
  • Paweł Imiłkowski

CO MOŻNA OSIĄGNĄĆ DZIĘKI WYNALAZKOWI?

Zespół filtra cieczy zapobiega wyciekowi filtrowanej cieczy do otoczenia podczas wymiany filtra. Jest on dedykowany do układów: hydraulicznych, paliwowych, olejowych, instalacji przemysłu chemicznego i farmaceutycznego, w których ciecze charakteryzują się szkodliwym oddziaływaniem na środowisko.

ISTOTA WYNALAZKU

Istota rozwiązania według wynalazku polega na tym, że w obudowie zastosowano dodatkowe dwa rowki w celu odpowiedniego ukierunkowania cieczy z przecieku podczas demontażu, a filtr ma odpowiedni walcowy korpus. Zespół filtra cieczy składa się z obudowy i pasowanego filtra. Obudowa posiada wewnętrzny stopniowany otwór o dwóch średnicach, w którym w mniejszej średnicy w jej osi umieszczony jest układ mocowania filtra. Na powierzchni większej średnicy wykonane są dwa rowki, z których jeden – bliższy krawędzi zewnętrznej - to rowek montażowy dla pierścienia uszczelniającego (np. oring) o kształcie odpowiadającemu pierścieniowi uszczelniającemu zapobiegającym ewentualnym grawitacyjnym przeciekom cieczy do otoczenia, natomiast drugi rowek – umieszczony poniżej rowka montażowego – to rowek odprowadzający o dowolnym kształcie przeznaczony do odprowadzenia cieczy hydraulicznej do otworu odprowadzającego, który jest umiejscowiony w dolnej części obudowy umożliwiając grawitacyjny odpływ cieczy hydraulicznej podczas wymiany filtra poprzez króciec i dowolny przewód hydrauliczny przykładowo do zbiornika. Wewnętrzna powierzchnia czołowa obudowy, będąca przejściem między mniejszą a większą średnicą, stanowi powierzchnię uszczelniającą, do której dociskana jest uszczelka czołowa filtra. Sam filtr natomiast posiada korpus o walcowej powierzchni zewnętrznej i jest wykonany w ten sposób, że na czole łączącym się z obudową umieszczona jest uszczelka czołowa, a w osi filtra znajduje się otwór gwintowany o rozmiarze pozwalającym na połączenie z układ mocowania filtra w obudowie. Walcowa powierzchnia zewnętrzna filtra od strony uszczelki i gwintowanego otworu na odpowiedniej długości ma kształt walca o średnicy odpowiadającej pierścieniowi uszczelniającemu umieszczonemu w rowku montażowym większej średnicy obudowy. Dodatkowo walcowa powierzchnia zewnętrzna filtra jest szczelnie połączona z korpusem filtra poprzez złącze, korzystnie wykonane obróbką plastyczną. Przewiduje się, że obudowa jest wykonana z dowolnego materiału konstrukcyjnego spełniającego wymogi funkcjonalne przykładowo tworzywa 35 40 45 50 55 60 3 sztucznego czy metalu. Zespół filtra składający się z obudowy i filtra są połączone ze sobą w sposób rozłączny w przykładowym rozwiązaniu przy użyciu połączenia gwintowego umożliwiającego demontaż i montaż dla celów okresowej obsługi technicznej.

Link do video proponowanego rozwiązania: https://www.youtube.com/watch?v=pdqcjb469TY

POTENCJAŁ KOMERCJALIZACYJNY WYNALAZKU

Zalety rozwiązania mają wpływ na efekty:
Społeczne/zdrowotne/środowiskowe:
- poprawa jakości i bezpieczeństwa pracy w zakresie serwisu instalacji cieczy negatywnie oddziałujących na człowieka i środowisko - zmniejszenie wycieków cieczy z instalacji.
Ekonomiczne:
- przez swą prostotę korzystnie wpływa na zmniejszenie kosztów produkcji.
Rozwiązanie konstrukcyjne jest możliwe do szerokiego zastosowania w wielu sektorach gospodarki a jego dostosowanie jest związane przede wszystkim z uwzględnieniem czynników materiałowych.
Technologiczność wykonania konstrukcji charakteryzuje się wysokim poziomem możliwości wdrożenia. Konstrukcja bazuje na podstawowych technologiach i materiałach dedykowanych do produkcji seryjnej. Proponowane rozwiązanie wspomaga działania związane ze zwiększeniem bezpieczeństwa i higieny pracy człowieka. Zaletą jest prostota konstrukcji, małe koszty produkcji i poprawa jakości czynności serwisowych zespołu filtra cieczy w instalacjach hydraulicznych różnego przeznaczenia.