Układ dozowania wody amoniakalnej dla palników retortowych kotłów niskotemperaturowych


ZESPÓŁ AUTORSKI:

Politechnika Poznańska

  • Bartosz Ciupek

CO MOŻNA OSIĄGNĄĆ DZIĘKI WYNALAZKOWI?

Przedmiotem wynalazku jest układ dozowania wody amoniakalnej dla palników retortowych pozwalający na obniżenie ilości emitowanych tlenków azotu (NOx) z procesu spalania zachodzącego w nich lub kotłach niskotemperaturowych zaopatrzonych w palniki retortowy z przedziału mocy od 25 kW do 500 kW.

ISTOTA WYNALAZKU

Istotą wynalazku jest układ dozowania amoniaku albo wody amoniakalnej dla palników retortowych kotłów niskotemperaturowych zawierający zbiornik cieczy połączony z pompą. Układ posiada osadzony na palniku retortowym pierścień dystrybucyjny cieczy (amoniaku albo wody amoniakalnej) z wtryskiwaczami, którego zadaniem jest doprowadzenie równomiernej ilości cieczy pod zadanym ciśnieniem do wtryskiwaczy cieczy. Prostopadle względem pierścienia dystrybucyjnego cieczy umieszczone są promieniście, co najmniej trzy wtryskiwacze cieczy zakończone kanałem wylotowym cieczy, ugiętym pod kątem od 75° do 90° w kierunku centrum spalanego paliwa stałego. Przy czym w przedniej części pierścienia dystrybucyjnego nie umieszczono wtryskiwacza cieczy z tego powodu, aby zapewnić łatwe serwisowanie i obsługiwania układu oraz aby umożliwić rozpalanie i wygaszanie paleniska palnika. Poniżej pierścienia dystrybucyjnego cieczy, nad paleniskiem, znajduje się pierścień zawirowywacza odpowiedzialny za doprowadzenie powietrza wtórnego do spalanego paliwa i jednocześnie zawirowywując jego strugę. Kąt napływu powietrza przez pierścień zawirowywujący mieści się w przedziale od 0° do 90°, korzystnie od 0° do 60°, w kierunku powstającego płomienia i zależy od mocy palnika, z jakim układ ma współpracować. W korzystnym wariancie co 90° układ posiada dokładnie trzy wtryskiwacze cieczy umieszczone promieniście względem pierścienia dystrybucyjnego cieczy co 90°. Korzystnie zbiornik główny cieczy z pompą zasilającą i dalej z pierścieniem dystrybucyjny cieczy połączone są przewodem giętkim a pompą generującą ciśnienie w zakresie od 0,2 bar do 1,5 bar. Optymalnie pompa pozwala na regulację ciśnienia w zakresie od 0,2 bar do 1,5 bar w zależności od mocy palnika. Układ cechuje centralne i stabilne umiejscowienie w średnicy paleniska palnika pozwalające w sposób bezpośredni niewymagający demontażu układu do obsługi serwisowej.

POTENCJAŁ KOMERCJALIZACYJNY WYNALAZKU

Układ dozowania substancji deNOx do procesu spalania paliw stałych posiada potencjał komercyjny i wdrożeniowy w zakładach i firmach produkujących kotły grzewcze, piece na paliwa stałe oraz firmy zajmujące się produkcją palników na paliwa stałe. Zainteresowane rozwiązaniem mogą być również zakłady i przedsiębiorstwa zajmujące się modernizacją i modyfikacją kotłów i piecy grzewczych. Konstrukcja układu oparta jest na materiałach, podzespołach i technologiach powszechnie stosowanych w produkcji i modernizacji kotłów,piecy czy palników stąd wdrożenie do produkcji nowego rozwiązania w postaci omawianego układu nie przyczyni się do konieczności drogiej i czasochłonnej modyfikacji parku maszynowego czy wykorzystywanych technologii produkcyjnych, a głównie przyczyni się do wzbogacenia aktualnej oferty firmy czy przedsiębiorstwa. Montaż i użytkowanie układu jest uproszczone, co pozwala traktować je jako system uzupełniający układ grzewczy kotła, a to pozwala zastosować rozwiązanie w kotłach czy palnikach nowo produkowanych ale i urządzeniach już wdrożonych do produkcji w prosty i nieinwazyjny sposób je modyfikując.