Eureka! DGP – odkrywamy polskie wynalazki
Mechanizm napędowy urządzenia do łączenia zabieraków z transportowymi pasami zębatymi
ZESPÓŁ AUTORSKI:
Politechnika Poznańska
- Krzysztof Wałęsa,
- Jan Górecki,
- Dominik Wilczyński,
- Aleksandra Biszczanik,
- Krzysztof Talaśka,
- Dominik Wojtkowiak,
- Ireneusz Malujda,
- Grzegorz Domek
CO MOŻNA OSIĄGNĄĆ DZIĘKI WYNALAZKOWI?
Przedmiotem wynalazku jest mechanizm napędowy urządzenia do łączenia zabieraków z transportowymi pasami zębatymi, który wywołuje ruch oscylacyjny na potrzeby procesu zgrzewania tarciowego. Rozwiązanie konstrukcyjne mechanizmu napędowego urządzenia do łączenia zabieraków z transportowymi pasami zębatymi, przynosi następujące korzyści w porównaniu do rozwiązań znanych w technice:
• jest proste konstrukcyjnie,
• umożliwia przenoszenie sił poosiowych i poprzecznych przez łożyskowanie o uproszczonej konstrukcji, które jest bezobsługowe,
• umożliwia łatwe uzyskanie efektu samo powracania głowicy do centralnego położenia, w związku z czym przygrzewany zabierak jest dokładnie pozycjonowany względem pasa,
• ma dodatkowe zabezpieczenie przeciążeniowe na wypadek np. niewłaściwego zastosowania urządzenia,
• umożliwia zastosowanie głowicy do zgrzewania zabieraków i innych elementów w osi obróconej o 90 stopni.
ISTOTA WYNALAZKU
Istotą wynalazku jest mechanizm napędowy urządzenia do łączenia zabieraków z transportowymi pasami zębatymi charakteryzujący się tym, że uchwyt zabieraka wprawiany jest w oscylacyjny ruch wirowy za pomocą silnika synchronicznego, napędzającego poprzez sprzęgło kłowe wał pośredni, który poprzez sprzęgło Oldhama napędza wał mimośrodowy. Wał ten jest osadzony na łożyskach w tulei mimośrodowej, z otworem mimośrodowym i może się obracać względem niej o ograniczony kąt, zależny od szerokości kątowej wkładki zabieraka, dzięki czemu uzyskiwane jest mimośrodowe przesunięcie ostatniego czopa wału. Z tym czopem połączona jest tuleja wirująca, do której jest zamontowany uchwyt zabieraka, który ma być przygrzewany do powierzchni pasa.
Wynalazek pozwala generować ruch oscylacyjny głowicy wibracyjnej, odpowiedzialnej za uchwycenie przedmiotu i wprawienie go w kontrolowane oscylacje, w celu generowania ciepła w wyniku tarcia, na potrzeby tarciowego zgrzewania tworzyw sztucznych, a w szczególności łączenia zabieraków z powierzchnią transportujących pasów zębatych.
Wynalazek ten, w przedstawionym przykładzie realizacji, jest nieodłącznie powiązany z innym wynalazkiem pt: "Urządzenie do łączenia zabieraków z transportowymi pasami zębatymi", w którym opisywany wynalazek jest zastosowany (jako główny mechanizm roboczy).
POTENCJAŁ KOMERCJALIZACYJNY WYNALAZKU
Mechanizm napędowy urządzenia do łączenia zabieraków z transportowymi pasami zębatymi może mieć zastosowanie w firmach specjalizujących się w produkcji i konfekcji pasów napędowych lub transportujących, co pozwoli na polepszenie jakości oferowanych produktów, a także poprawienie wydajności pracy, dzięki odciążeniu pracownika ręcznie mocującego zabieraki na pasach. Rozwiązanie to może być również interesujące dla przedsiębiorstw zajmujących się dystrybucją pasów – ich oferta handlowa mogłaby zostać rozszerzona o gotowe pasy o zamkniętym obwodzie. Przedstawiona technologia zgrzewania wibracyjnego oraz rozwiązanie konstrukcyjne urządzenia po niewielkich modyfikacjach, może mieć zastosowanie do zgrzewania również innych przedmiotów wykonanych z tworzyw sztucznych. Wynalazek w przedstawionej formie jest na poziomie gotowości technologicznej TRL8 – prototyp urządzenia jest zbudowany iw wdrożony do seryjnej produkcji pasów zębatych z zabierakami.