Eureka! DGP – odkrywamy polskie wynalazki
Zasadniczo cylindryczna konstrukcja modułowa do zabezpieczania obiektu na dnie akwenu
ZESPÓŁ AUTORSKI:
Instytut Podstawowych Problemów Techniki Polskiej Akademii Nauk
- Maciej Zawidzki,
- Zbigniew Wołejsza
CO MOŻNA OSIĄGNĄĆ DZIĘKI WYNALAZKOWI?
Wraki spoczywające na dnie akwenów, a w szczególności na dnie Morza Bałtyckiego, stanowią potencjalne niebezpieczeństwo dla środowiska naturalnego. W szczególności zagrożenie stanowią zatopione tankowce, których postępująca korozja nieuchronnie i ostatecznie doprowadzi do uwolnienia zgromadzonego w nich paliwa i w efekcie spowoduje katastrofę ekologiczną. Przykładem takiego potencjalnie niebezpiecznego wraku jest tankowiec „Franken”, który został zatopiony podczas II Wojny Światowej kilka mil morskich od Helu i do dnia dzisiejszego spoczywa na dnie Bałtyku. Specjaliści szacują, że jego zbiorniki zawierają około 1,5 miliona litrów paliwa, które mogą w ciągu kilku lat wyciec do morza. Celem wynalazku jest zapewnienie nowej konstrukcji zabezpieczającej obiekt znajdujący się na dnie akwenu ułatwiającej jego wydobycie przy jednoczesnym zapewnieniu ochrony przed przedostaniem się wycieku substancji niebezpiecznych znajdujących się wewnątrz zabezpieczanego obiektu do środowiska podczas wydobywania wspomnianego obiektu.
ISTOTA WYNALAZKU
Istotą wynalazku jest zasadniczo cylindryczna konstrukcja modułowa do zabezpieczania obiektu na dnie akwenu, charakteryzująca się tym, że składa się z pierścieni ułożonych jeden na drugim, z których każdy pierścień zawiera moduły o zmiennej pływalności, z których każdy moduł posiada co najmniej jedną komorę, jednostkę sterująco-zasilającą, do której podłączony jest co najmniej jeden zawór doprowadzający wodę do komory, co najmniej jeden zawór opróżniania wody z komory, co najmniej jeden zawór doprowadzania powietrza do komory oraz czujniki zanurzeniowe zewnętrzne umieszczone po stronie zewnętrznej modułu oraz czujniki zanurzeniowe wewnętrzne umieszczone po stronie wewnętrznej modułu wewnątrz komory, przy czym moduły są zasadniczo w kształcie wycinka pierścienia. Wynalazek dostarcza następujących korzyści:
- szybki i ekonomiczny montaż oraz demontaż;
- rozwiązanie wielokrotnego użytku;
- zapewnia szczelną barierę w kształcie cylindra, z której po wypompowaniu wody odsłonięty zostanie obiekt na dnie akwenu;
- zapewnia szczelną barierę w kształcie cylindra, która pozwoli na zatrzymanie w obrębie tego cylindra wycieku paliwa uwolnionego z wraku w sytuacji gwałtownego (niekontrolowanego) wycieku, zapobiegając jego uwolnieniu do środowiska (wypływ i rozlanie na powierzchnię akwenu).
POTENCJAŁ KOMERCJALIZACYJNY WYNALAZKU
1. Skala potencjalnych katastrof ekologicznych spowodowanych wypłynięciem paliwa bądź innych groźnych substancji (np. bojowych, jak broń chemiczna) z wraków zatopionych jednostek - jest niewyobrażalna.
2. Liczba zatopionych jednostek w akwenach jest ogromna. Szacuje się, że w rejonie samego Bałtyku leży od 8 do 10 tysięcy wraków. Minimum 100 z nich to tak zwane wraki o wysokim priorytecie, w których mogą znajdować się znaczne ilości paliwa.
3. Proponowany przez nas system jest modularny i umożliwia ponowne użycie elementów.
4. W przypadku wdrożenia skala komercjalizacji jest taka jak skala problemu - trudna do przecenienia.