Sposób ustawiania przedmiotu obrabianego, zwłaszcza o nieregularnych kształtach, w przyrządzie obróbkowym


ZESPÓŁ AUTORSKI:

Politechnika Poznańska

  • ANDRZEJ GESSNER

CO MOŻNA OSIĄGNĄĆ DZIĘKI WYNALAZKOWI?

Sposób ustawiania półfabrykatów według wynalazku pozwoli na ich szybkie i jednoznaczne ustalenie, a przy tym zminimalizuje odkształcenia wynikające z przestalenia, gdy półfabrykat ustawiany jest na większej niż trzech liczbie podpór

ISTOTA WYNALAZKU

Przedmiotem wynalazku jest sposób ustawiania przedmiotu obrabianego, zwłaszcza o nieregularnych kształtach, w przyrządzie obróbkowym. Sposób ustawienia polega na obliczeniu nastaw przyrządu obróbkowego na podstawie analizy położenia punktów ustalających w przestrzeni w której znajdują się wzajemnie zorientowane modele 3D: zaprojektowanego oraz zmierzonego półfabrykatu.
Ustawianie półfabrykatu w przestrzeni obróbkowej wiąże się z jego właściwym zorientowaniem, odebraniem wymaganych stopni swobody i zamocowaniem. Zorientowanie półfabrykatu w przestrzeni odbywa się z użyciem uniwersalnych lub specjalizowanych przyrządów obróbkowych. Zasada działania takich przyrządów w większości przypadków opiera się na mechanizmach śrubowych, które poprzez wykręcenie na odpowiednią wysokość, pozwalają na poprawne wypoziomowania i zorientowanie kątowe półfabrykatu. Zasadą jest poziomowanie półfabrykatu z użyciem trzech trzpieni poziomujących. Dla specyficznych półfabrykatów stosuje się większą liczbę podpór w celu zwiększenia sztywności podparcia, co wiąże się z przestaleniem przedmiotu obrabianego i wymaga precyzyjnego ustawienia długości podpór, aby uniknąć zjawiska deformacji półfabrykatu po zamocowaniu.

POTENCJAŁ KOMERCJALIZACYJNY WYNALAZKU

Wynalazek może być wdrożony w firmach, które w swoich procesach produkcyjnych obrabiają elementy korpusowe. Polska jest krajem, który na rynku międzynarodowym ma znaczny udział w branży maszynowej i to w krajowych firmach w pierwszej kolejności, taki sposób ustawiania odlewów może być wdrożony. Wdrożenie tej metody ustawiania półfabrykatów przyniesie przedsiębiorstwu oszczędności z tytułu skrócenia czasu ustawiania półfabrykatu w przestrzeni obrabiarki. Przełoży się to bezpośrednio na lepsze wykorzystanie maszyn obróbkowych - mówiąc prostym językiem, maszyna będzie w ciągu zmiany roboczej dłużej pracować, niż stać jałowo. Oszczędności te będą tym większe, im droższa jest roboczogodzina obrabiarki, na której zostanie wdrożona ta metoda.
Szacowane oszczędności mogą sięgać ok. 35 euro na sztuce odlewu.