Eureka! DGP – odkrywamy polskie wynalazki
Zespół prowadzenia i odbioru pasa, zautomatyzowanego urządzenia do zgrzewania doczołowego pasów cięgnowych
ZESPÓŁ AUTORSKI:
Politechnika Poznańska
- KRZYSZTOF WAŁĘSA,
- JAN GÓRECKI,
- DOMINIK WOJTKOWIAK,
- DOMINIK WILCZYŃSKI,
- KRZYSZTOF TALAŚKA
CO MOŻNA OSIĄGNĄĆ DZIĘKI WYNALAZKOWI?
Zespołu prowadzenia i odbioru pasa zastosowane w zautomatyzowanym urządzeniu do zgrzewania doczołowego pasów cięgnowych przynosi następujące korzyści:
- umożliwia odwijanie pasa ze szpuli, a także zwiniętego w rulon,
- umożliwia automatyczne utrzymanie siły docisku pasa przez rolkę dociskową, do rolki napędowej układu dozującego,
- umożliwia ograniczenie efektu wysuwania się pasa poza obszar roboczy szczęk zespołu manipulującego urządzenia zgrzewającego,
- umożliwia kontrolowanie procesu dozowania pasa poprzez wywołanie jego wstępnego napięcia,
- umożliwia automatyczne przekazywanie zgrzanego produktu poza obszar roboczy podzespołów urządzenia.
Cechy te powodują, że zautomatyzowane urządzenie do zgrzewania doczołowego pasów cięgnowych, doposażone w rozwiązanie według wynalazku umożliwia:
- przeprowadzenie procesu zgrzewania doczołowego pasów cięgnowych, z wykorzystaniem metody gorącej płyty, w sposób automatyczny, bez udziału operatora,
- produkcję seryjną pasów, w trybie ciągłym bez konieczności ingerencji operatora.
ISTOTA WYNALAZKU
Przedmiotem wynalazku jest zespół prowadzenia i odbioru pasa zastosowany w zautomatyzowanym urządzeniu do zgrzewania doczołowego pasów cięgnowych metodą gorącej płyty. Pasy te mają przekrój kołowy, o średnicy kilku milimetrów i są powszechnie stosowane w układach napędowych i transportujących maszyn przemysłowych. Są one zazwyczaj wykonane z elastycznych tworzyw sztucznych np. z poliuretanu lub poliestru, należących do grupy elastomerów termoplastycznych, podatnych na zgrzewanie. Charakteryzują się dużą elastycznością oraz względnie niewielką wytrzymałością, która znacząco maleje wraz ze wzrostem temperatury. W podwyższonej temperaturze, materiał ten podlega zjawisku plastycznego płynięcia, co umożliwia przeprowadzanie operacji technologicznej zgrzewania.
Zaproponowane rozwiązanie konstrukcyjne zespołu prowadzenia i odbioru pasa urządzenia do zautomatyzowanego zgrzewania doczołowego pasów cięgnowych, zapewnia odpowiednie napinanie i prowadzenie elastycznego pasa cięgnowego o przekroju kołowym, podczas jego dozowania, odmierzania i manipulacji zakończeniami, a także samoczynny odbiór wykonanego produktu, co umożliwia bezobsługowe przeprowadzenie procesu zgrzewania pasów cięgnowych o przekroju kołowym i średnicy od kilku do kilkunastu milimetrów, wykonanych z elastomerów termoplastycznych, do postaci zamkniętej pętli, w sposób zautomatyzowany, bez udziału operatora.
Zespół prowadzenia i odbioru pasa urządzenia do zautomatyzowanego zgrzewania doczołowego pasów cięgnowych według wynalazku, pozwala na kontrolę i wymuszenie określonego ułożenia elastycznego pasa cięgnowego podczas jego wydawania i odmierzania, manipulacji zakończeniami, a także podczas wydawania gotowego produktu, w procesie zautomatyzowanego zgrzewania doczołowego. Dzięki temu, rozwiązanie to pozwala na przeprowadzenie procesu zgrzewania w sposób seryjny oraz automatyczny, bez konieczności ingerencji operatora, co pozwala uzyskać efekt automatycznej seryjnej produkcji.
Istotą wynalazku jest zespół prowadzenia i odbioru pasa zautomatyzowanego urządzenia do zgrzewania doczołowego pasów cięgnowych, który stanowi doposażenie zautomatyzowanego urządzenia do zgrzewania doczołowego pasów cięgnowych i składa się z:
- rozwijacza umożliwiającego odwinięcie pasa cięgnowego ze szpuli,
- dociskacza umożliwiającego uzyskanie stałej siły docisku pasa w podajniku rolkowym i łatwą zmianę średnicy zgrzewanego pasa,
- napinacza który zapewnia stałe napięcie pasa i jego właściwe ułożenie przed wykonaniem manipulacji jego zakończeniami przez chwytaki zautomatyzowanego urządzenia do zgrzewania doczołowego pasów cięgnowych,
- odbiornika gotowego pasa, który zapewnia jego usunięcie z urządzenia po procesie zgrzewania,
- ogranicznika wysuwania pasa w chwytaku nieprzesuwnym,
- ogranicznika wysuwania pasa w chwytaku przesuwnym.
Wynalazek ten, w przedstawionym przykładzie realizacji, jest nieodłącznie powiązany z trzema innymi:
1) Urządzenie do zautomatyzowanego zgrzewania doczołowego pasów cięgnowych,
2) Moduł łączenia urządzenia do zautomatyzowanego zgrzewania doczołowego pasów cięgnowych,
3) Moduł dozowania urządzenia do zautomatyzowanego zgrzewania doczołowego pasów cięgnowych,.
Przestawiony moduł dozowania jest zastosowany w wynalazku nr 1 i współpracuje z wynalazkami nr 2 i 3.
POTENCJAŁ KOMERCJALIZACYJNY WYNALAZKU
Zespół prowadzenia i odbioru pasa urządzenia do zautomatyzowanego zgrzewania doczołowego pasów cięgnowych może mieć zastosowanie w firmach specjalizujących się w produkcji i konfekcji pasów napędowych, co pozwoli na polepszenie jakości oferowanych produktów, a także poprawienie wydajności pracy, dzięki odciążeniu pracownika ręcznie zgrzewającego pasy. Rozwiązanie to może być również interesujące dla przedsiębiorstw zajmujących się dystrybucją pasów – ich oferta handlowa mogłaby zostać rozszerzona o gotowe pasy o zamkniętym obwodzie. Przedstawiona technologia manipulacji zakończeniami pasa oraz rozwiązanie konstrukcyjne urządzenia, może mieć zastosowanie do manipulacji przedmiotów o konstrukcji prętowej lub cięgnowej w różnych innych zastosowaniach, np. na liniach produkcyjnych. Wynalazek w przedstawionej formie jest na poziomie gotowości technologicznej TRL6 – prototyp zabudowany w urządzeniu zgrzewającym jest testowany w warunkach kontrolowanej produkcji pilotażowej pojedynczych serii pasów.