Eureka! DGP – odkrywamy polskie wynalazki
Moduł dozowania urządzenia do zautomatyzowanego zgrzewania doczołowego pasów cięgnowych
ZESPÓŁ AUTORSKI:
Politechnika Poznańska
- KRZYSZTOF TALAŚKA,
- DOMINIK WILCZYŃSKI,
- JAN GÓRECKI,
- KRZYSZTOF WAŁĘSA
CO MOŻNA OSIĄGNĄĆ DZIĘKI WYNALAZKOWI?
Rozwiązanie konstrukcyjne modułu dozowania zastosowanego w urządzeniu do zautomatyzowanego zgrzewania doczołowego pasów cięgnowych przynosi następujące korzyści:
• umożliwia przeprowadzenie procesu zgrzewania doczołowego pasów cięgnowych, z wykorzystaniem metody gorącej płyty, w sposób automatyczny bez udziału operatora, dzięki możliwości wykonania przygotowania pasa cięgnowego w sposób niezbędny do realizacji procesu zgrzewania,
• umożliwia odmierzenie pasa o odpowiedniej długości i podanie go do oprzyrządowania odpowiedzialnego za wykonanie połączenia zgrzewanego w sposób automatyczny,
• umożliwia ucięcie pasa do pożądanej długości w sposób automatyczny.
ISTOTA WYNALAZKU
Przedmiotem wynalazku jest moduł dozowania, wchodzący w skład urządzenia do zautomatyzowanego zgrzewania doczołowego pasów cięgnowych, o przekroju kołowym i średnicy od kilku do kilkunastu milimetrów, stosowanych w układach napędowych i transportujących maszyn przemysłowych. Niezwykle ważnym jest przygotowanie pasa do zgrzewania, które polega na wprowadzeniu pasa do oprzyrządowania odpowiadającego za przeprowadzenie procesu zgrzewania. Należy pamiętać o tym, że do poprawnego wykonania pasa o określonym obwodzie, pas musi być przycięty do odpowiedniej długości. Proces przygotowania pasa, szczególnie w przypadku zgrzewania ręcznego, jest pracochłonny i zazwyczaj zajmuje największą część czasu trwania całego procesu technologicznego zgrzewania metodą gorącej płyty. Celowym zatem jest szukanie rozwiązania, które pozwoli usprawnić jego przeprowadzenie. Zaproponowane rozwiązanie konstrukcyjne modułu dozowania zastosowanego w zautomatyzowanym urządzeniu do zgrzewania doczołowego pasów cięgnowych, pozwala na przygotowanie pasa cięgnowego do procesu zgrzewania pasów cięgnowych o przekroju kołowym, wykonanych z elastomerów termoplastycznych, w sposób zautomatyzowany, bez udziału operatora. Opracowane rozwiązanie konstrukcyjne oprzyrządowania, pozwala na wprowadzenie pasa do modułu łączenia zautomatyzowanego urządzenia zgrzewającego, a także jego przycięcie do wymaganej długości, w sposób automatyczny. Dzięki temu możliwe jest przeprowadzenie procesu produkcyjnego pasa o zamkniętym obwodzie, charakteryzującego się wysoką dokładnością wymiaru obwodu oraz wysoką powtarzalnością tego parametru podczas produkcji seryjnej pasów.
Istotą wynalazku jest moduł dozowania urządzenia do zautomatyzowanego zgrzewania doczołowego pasów cięgnowych, który składa się z podajnika rolkowego i nożowego zespołu tnącego, przy czym podajnik i zespół tnący przykręcone są do wspólnej podstawy zamocowanej do ramy zautomatyzowanego urządzenia zgrzewającego. Dzięki dużej sztywności konstrukcji oraz jej zwartości, uzyskiwana jest duża dokładność dozowania i cięcia materiału podczas jego przygotowywania do zgrzewania.
Wynalazek ten, w przedstawionym przykładzie realizacji, jest nieodłącznie powiązany z trzema innymi:
1) Urządzenie do zautomatyzowanego zgrzewania doczołowego pasów cięgnowych,
2) Moduł łączenia urządzenia do zautomatyzowanego zgrzewania doczołowego pasów cięgnowych,
3) Zespół prowadzenia i odbioru pasa, zautomatyzowanego urządzenia do zgrzewania doczołowego pasów cięgnowych.
Przestawiony moduł dozowania jest zastosowany w wynalazku nr 1 i współpracuje z wynalazkami nr 2 i 3.
POTENCJAŁ KOMERCJALIZACYJNY WYNALAZKU
Moduł dozowania urządzenia do zautomatyzowanego zgrzewania doczołowego pasów cięgnowych może mieć zastosowanie w firmach specjalizujących się w produkcji i konfekcji pasów napędowych lub transportujących, co pozwoli na polepszenie jakości oferowanych produktów, a także poprawienie wydajności pracy, dzięki odciążeniu pracownika ręcznie zgrzewającego pasy. Rozwiązanie to może być również interesujące dla przedsiębiorstw zajmujących się dystrybucją pasów – ich oferta handlowa mogłaby zostać rozszerzona o gotowe pasy o zamkniętym obwodzie. Przedstawiona technologia dozowania i cięcia oraz rozwiązanie konstrukcyjne urządzenia po niewielkich modyfikacjach, może mieć zastosowanie do odmierzania innych przedmiotów o strukturze prętowej lub cięgnowej. Wynalazek w przedstawionej formie jest na poziomie gotowości technologicznej TRL6 – prototyp zabudowany w urządzeniu zgrzewającym jest testowany w warunkach kontrolowanej produkcji pilotażowej pojedynczych serii pasów.