Eureka! DGP – odkrywamy polskie wynalazki
Przekładnia z kołami zębatymi o strefowo zróżnicowanej podatności
ZESPÓŁ AUTORSKI:
Politechnika Koszalińska
- prof. dr hab. inż. WOJCIECH KACALAK
- dr hab. inż. ZBIGNIEW BUDNIAK, prof. PK
- dr hab. inż. MACIEJ MAJEWSKI, prof. PG
CO MOŻNA OSIĄGNĄĆ DZIĘKI WYNALAZKOWI?
Wynalazek rozwiązuje problem elastyczności przekładni mechanicznych w zakresie łagodzenia gwałtownych zmian obciążenia oraz tłumienia drgań, jak i cichobieżności oraz równomierności przekazywania momentu obrotowego. Przy tym, zespoły elastycznych kół zębatych mają duży zakres elastyczności przy stosunkowo dużej twardości zębów i dużej elastyczności w strefie pomiędzy wieńcem a piastą koła zębatego. Ponadto żywotność przekładni z elastycznymi kołami zębatymi jest znacznie większa niż zwykłej przekładni zębatej.
ISTOTA WYNALAZKU
Przekładnia zębata według wynalazku, zawierająca składane koła zębate o strefowo zróżnicowanej podatności, zawiera pierwszy zespół kół zębatych składający się z koła środkowego oraz kół bocznych posiadających zęby oraz drugi zespół kół zębatych składający się z koła środkowego oraz kół bocznych, posiadających zęby, które są rozdzielone promieniowymi rozcięciami połączonymi z piastą za pomocą sprężystych elementów łączących, których korpus zaopatrzony jest w wybrania obwodowe, zewnętrzne i wewnętrzne o zmiennej głębokości, wypełnione elastycznym materiałem.
POTENCJAŁ KOMERCJALIZACYJNY WYNALAZKU
Koła zębate walcowe o zębach prostych lub skośnych o strefowo zróżnicowanej podatności mogą być wykorzystane w przekładniach mechanicznych do przenoszenia napędu, gdzie wymagana jest duża równomierność przenoszenia momentu obrotowego jak również zdolność zdolność tłumienia drgań przy zmiennych obciążeniach.