Układ do rozprowadzania czynnika chłodząco-smarującego w strefie kontaktu ściernicy tarczowej z obrabianym przedmiotem


ZESPÓŁ AUTORSKI:

Politechnika Koszalińska

  • dr hab. inż. DARIUSZ LIPIŃSKI, prof. PK
  • prof. dr hab. inż. WOJCIECH KACALAK
  • dr hab. inż. ZBIGNIEW BUDNIAK, prof. PK

CO MOŻNA OSIĄGNĄĆ DZIĘKI WYNALAZKOWI?

Zaletą wynalazku jest efektywne i ukierunkowane podawanie czynnika chłodząco-smarującego do strefy obróbki poprzez łopatki kształtowe stanowiące użebrowanie tarczy bocznej. Żebra o zmiennym kształcie i profilu (3D) kierunkują przepływ czynnika chłodząco-smarującego do strefy szlifowania ze zwiększoną prędkością równoważną z prędkością obwodową ściernicy. Tarcza boczna ściernicy według wynalazku pozwala na doprowadzenie czynnika chłodząco-smarującego również z kierunku osiowego i poprzez jej ukształtowaną powierzchnię wewnętrzną doprowadzenie jej, od strony krawędzi nacierającej ściernicy, do strefy obróbki.
Układ według wynalazku rozwiązuje problem niedostatecznego chłodzenia strefy obróbki, zwłaszcza w przypadkach szlifowania z posuwem poprzecznym.

ISTOTA WYNALAZKU

Istota wynalazku układu podawania czynnika chłodząco - smarującego w strefę kontaktu ściernicy tarczowej z obrabianym przedmiotem umożliwia podawanie strumienia czynnika na powierzchnie boczne ściernicy, wykorzystując działanie sił odśrodkowych i wewnętrznych żeber stanowiących kierownice strumieni płynu chłodząco - smarującego. Układ według wynalazku posiada wrzeciennik szlifierki z którego jest wyprowadzone wrzeciono, do którego zamocowana jest obsada składająca się z oprawy, tarczy dociskowej, obciążników i wkrętów. Układ do podawania płynu czynnika chłodząco - smarującego ma tarcze boczne umieszczone w niewielkiej odległości od czołowych powierzchni ściernicy tarczowej. Tarcze boczne umieszczone po obydwu stronach ściernicy posiadają wewnętrzne żebra o kształcie krzywoliniowym przylegające do powierzchni czołowej ściernicy. Tarcze te posiadają obwodowe otwory przecinane żebrami łączącymi pierścień zewnętrzny tarczy bocznej z pierścieniem wewnętrznym tarczy bocznej. Pierścień zewnętrzny tarcz bocznych ma kształt krzywoliniowy. Strumień cieczy czynnika chłodząco-smarującejgo podawany jest przez dyszę wylotową umiejscowioną w szczelinie obwodowej.
Zasilanie cieczą czynnikiem chłodząco-smarującąym odbywa się z zewnętrznego układu zasilania, składającego się z kanałów, zaworu odcinającego oraz dyszy wylotowej.

POTENCJAŁ KOMERCJALIZACYJNY WYNALAZKU

Wdrożenie wynalazku, jako oprzyrządowania w postaci bocznych tarcz daje możliwość intensywniejszego doprowadzenia czynnika chłodząco - smarującego do strefy obróbkowej co zapewni skuteczne chłodzenie, smarowanie strefy obróbki oraz oczyszczanie powierzchni czynnej narzędzia. Nabiera to szczególnego znaczenia w procesach materiałów trudnoobrabialnych o małym współczynniku pojemności cieplnej, wysokiej ciągliwości, skłonności do utwardzenia w wyniku oddziaływań cieplno-mechanicznych. Wynalazek może być zastosowany we wszystkich szlifierkach używanych obecnie w firmach prowadzących obróbkę szlifowania ściernicami tarczowymi.