Eureka! DGP – odkrywamy polskie wynalazki
Korytowy segment dotleniający
ZESPÓŁ AUTORSKI:
Akademia im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim
- Ryszard Konieczny
CO MOŻNA OSIĄGNĄĆ DZIĘKI WYNALAZKOWI?
Dzięki wynalazkowi można osiągnąć i utrzymywać w sposób ciągły, w strefie bezpośredniego odziaływania systemu aeracji, warunki tlenowe przy dnie zbiorników wody oraz koryt rzecznych. Wynalazek zapewnia samoczynne wytworzenie w wodzie tzw. tlenowej strefy bezpieczeństwa, zapewniającej rybom i innym organizmom wodnym przy dnie warunki do bytowania i rozwoju. Ponadto wynalazek gwarantuje dostęp do zalegającego na dnie zbiornika lub rzeki depozytu pokarmowego oraz ma wpływ na spowolnienie procesu eutrofizacji wody, gwarantując tym samym możliwość przyrodniczego i gospodarczego wykorzystania wody.
Zastosowanie wynalazku jest szczególnie uzasadnione w zbiornikach stratyfikowanych termicznie (posiadających odpływ, dopływ oraz przepływowych), gdzie ma miejsce w okresie lata odtlenienie wód przydennych, wskutek rozkładu materii dennej, co w konsekwencji powoduje nasilenie procesu eutrofizacji wody.
ISTOTA WYNALAZKU
Wynalazek przeznaczony jest do samoczynnego ciągłego przemieszczania (transportu) wody powierzchniowej koryta rzecznego, wysyconej tlenem, do wody przydennej rzeki lub zbiornika wodnego. Istota rozwiązania technicznego wynika z zastosowania w systemie urządzenia wyprofilowanej prowadnicy, która od góry jest połączona z pływakiem oraz z komorą aeracji wyposażoną w wąż tłoczny, a od dołu jest usytuowana ruchomo w ramie wsporczej usadowionej w podłożu koryta rzecznego. Pływak i rama wsporcza, poprzez przegub, wyznacza w korycie rzeki kąt pochylenia wyprofilowanej prowadnicy, co zapewnia samoczynne przemieszczanie się wody powierzchniowej koryta rzecznego przez układ elementów roboczych urządzenia do wód przydennych. Miejsce wprowadzania nad dno wód nasyconych tlenem jest wyznaczone otworem wylotowym węża tłocznego.
POTENCJAŁ KOMERCJALIZACYJNY WYNALAZKU
Potrzeba i potencjał komercjalizacji wynalazku wynika ze złego stanu polskich wód. Potwierdza to raport: "Zasoby wodne w Polsce–ochrona i wykorzystanie". Z raportu wynika jednoznacznie, że w 2021 roku zły stan polskich wód dotyczy 91,5% zasobów rzecznych, około 88% jezior oraz blisko 100% wód powierzchniowych przejściowych i przybrzeżnych. W wielu przypadkach zły stan wód bazuje na niedoborze tlenu rozpuszczonego w strefie przydennej jezior i rzek. Wdrożenie wynalazku jest możliwe wyłacznie przy przychylności władz lokalnych oraz na mocy zezwoleń wydawanych na rzecz gospodarki wodnej przez Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie.