Adaptacyjny przegub kulowy


ZESPÓŁ AUTORSKI:

Politechnika Koszalińska

  • prof. dr hab. inż. WOJCIECH KACALAK
  • dr hab. inż. ZBIGNIEW BUDNIAK, prof. PK
  • dr hab. inż. MACIEJ MAJEWSKI, prof. PG

CO MOŻNA OSIĄGNĄĆ DZIĘKI WYNALAZKOWI?

W świetle znanego stanu technik wynalazek, którym jest adaptacyjny przegub kulowy, rozwiązuje problem budowy przegubów do wielonożnych robotów kroczących oraz budowy węzłów kinematycznych współpracujących z elementami egzoszkieletów. Bardziej szczegółowo, wynalazek rozwiązuje problem budowy i eksploatacji adaptacyjnych przegubów kulowych do zastosowania w mikromechanizmach. Obecnie w stanie techniki nie są znane rozwiązania, które pozwoliłby na regulację ruchliwości, oporów ruchu oraz luzu w połączeniu kulistym wynikające z niedokładnego wykonania i montażu współpracujących ślizgowo lub tocznie elementów przegubu. Ponadto w rozwiązaniach tych nie ma możliwości uzyskania równomiernego docisku pomiędzy współpracującymi powierzchni przegubu, tak aby była zapewniona odpowiednia stabilność pracy.

ISTOTA WYNALAZKU

Konstrukcja adaptacyjnego przegubu kulowego zapewnia to, że możliwy jest jego obrót w dowolnym kierunku. Przegub według wynalazku, w niektórych rozwiązaniach, posiada elementy sprężyste, które umożliwiają zwiększenie kąta wychylenia całego przegubu.
Zaletą przegubu kulowego według wynalazku jest jego adaptacyjność do zmieniających się warunków pracy. Adaptacyjny przegub kulowy posiada możliwość regulacji luzu oraz oporu ruchu w połączeniu pierścieni ślizgowych lub pierścieni tocznych z kulistą powierzchnią kulowego sworznia zapewniającym przy tym obrót adaptacyjnego przegubu kulowego w dowolnym kierunku. Ponadto, zaletą wynalazku jest bezobsługowa eksploatacja przegubu dla par ślizgowych typu stal (kulowy sworzeń) – PTFE FRP (ślizgowy pierścień wzmocniony wkładką z włókna szklanego polimerowego zawierającego politetrafluoroetylen) lub tarciem tocznym pomiędzy kulistą powierzchnią adaptacyjnego sworznia kulowego a elementami tocznymi pierścienia tocznego.

Dostęp do linku przedstawiającego pracę przegubu: https://www.youtube.com/shorts/_-NOIuVujJ0

POTENCJAŁ KOMERCJALIZACYJNY WYNALAZKU

Rozwiązanie zgodne z wynalazkiem może mieć zastosowanie w układach technicznych gdzie wymagana jest wysoka stabilność ruchu zwłaszcza w robotyce, w robotach wielonożnych, w robotach humanoidalnych, w urządzeniach pomiarowych, w manipulatorach i robotach przemysłowych.