Przegub kulowy


ZESPÓŁ AUTORSKI:

Politechnika Koszalińska

  • prof. dr hab. inż. WOJCIECH KACALAK
  • dr hab. inż. ZBIGNIEW BUDNIAK, prof. PK
  • dr hab. inż. MACIEJ MAJEWSKI, prof. PG
  • dr inż. Grzegorz CHOMKA

CO MOŻNA OSIĄGNĄĆ DZIĘKI WYNALAZKOWI?

Wynalazek, którym jest przegub kulowy, rozwiązuje problem budowy przegubów do wielonożnych robotów kroczących oraz budowy węzłów kinematycznych współpracujących z elementami egzoszkieletów. Bardziej szczegółowo, wynalazek rozwiązuje problem budowy i eksploatacji przegubów kulowych do zastosowania w mikromechanizmach. Obecnie w stanie techniki nie są znane rozwiązania, które pozwoliłby na regulację, oporów ruchu oraz luzu w połączeniu kulistym zapewniającym obrót w dowolnym kierunku. Budowa przegubu, w którym kula sworznia oparta jest na odkształcalnej, ażurowej panwi charakteryzuje się podobieństwem cech do przegubów w układach organizmów żywych.

ISTOTA WYNALAZKU

Zasada działania przegubu według wynalazku polega na tym, że dzięki temu iż kula sworznia osadzona jest obrotowo w ażurowej kulistej panwi, którą stanowi siatka lub perforowana powłoka oraz dzięki pozostałym elementom konstrukcyjnym przegubu, a zwłaszcza dzięki, kielichowi, wewnętrznej nakrętce, pierścieniowi oporowemu, śrubowej sprężynie, cylindrycznej zewnętrznej nakrętce możliwe jest zapewnienie regulacji oporów ruchu oraz luzu w połączeniu kulistym zapewniającym tym samym obrót przegubu w dowolnym kierunku, a także możliwość regulacji oporów ruchu. Regulacja oporów ruchu i luzu przegubu jest możliwa dzięki zastosowaniu wstępnego napięcia sprężyny śrubowej poprzez wkręcanie lub odkręcenie cylindrycznej zewnętrznej nakrętki. Takie rozwiązanie zapewnia stabilność pracy przegubu, poprzez wywarcie stałego docisku pomiędzy przylegającymi powierzchniami ażurowej kulistej panwi i zewnętrznej kulistej powierzchni. Współpraca ślizgowa ażurowej kulistej panwi ze kulą sworznia odbywa się w hermetycznej obudowie. Jednocześnie dzięki temu, że na zewnętrznej kulistej powierzchni kuli znajduje się falisty rowek, który ma za zadanie lepsze rozprowadzeni środka smarującego wydostającego się ze zbiornika poprzez otwór wylotowy możliwe jest właściwe smarowanie układu, a tym samym lepsze poruszanie się kuli w ażurowej kulistej panwi.

POTENCJAŁ KOMERCJALIZACYJNY WYNALAZKU

Wdrożenie wynalazku, rozwiązuje problem budowy przegubów do wielonożnych robotów kroczących oraz budowy węzłów kinematycznych współpracujących z elementami egzoszkieletów. Bardziej szczegółowo, wynalazek rozwiązuje problem budowy i eksploatacji przegubów kulowych do zastosowania w mikromechanizmach. Obecnie w stanie techniki nie są znane rozwiązania, które pozwoliłby na regulację, oporów ruchu oraz luzu w połączeniu kulistym zapewniającym obrót w dowolnym kierunku.