Sprężysty adaptacyjny przegub kulowy


ZESPÓŁ AUTORSKI:

Politechnika Koszalińska

  • prof. dr hab. inż. WOJCIECH KACALAK
  • dr hab. inż. ZBIGNIEW BUDNIAK, prof. PK
  • dr hab. inż. MACIEJ MAJEWSKI, prof. PG

CO MOŻNA OSIĄGNĄĆ DZIĘKI WYNALAZKOWI?

Wynalazek rozwiązuje problem regulacji oporów ruchu oraz luzu w połączeniu kulistym zapewniającym obrót w dowolnym kierunku, a także możliwość samoczynnej regulacji oporów ruchu w zależności od jego obciążenia. Sprężysty adaptacyjny przegub kulowy według wynalazku może być połączony i rozłączony bez demontażu i ponownego montażu w wyniku odkształcenia współpracujących powierzchni, stanowiących określone fragmenty czasz kulistych.

ISTOTA WYNALAZKU

Istotę wynalazku stanowi sprężysty adaptacyjny przegub kulowy zawierający sworzeń kulowy zakończony powierzchnią kulistą, która osadzona jest w gnieździe, charakteryzujący się tym, że gniazdo utworzone jest przez sprężyste czasze kuliste, które zakończone są płaskimi sprężystymi ramionami przeciwlegle umieszczonymi względem siebie. Czasze kuliste posiadają półkoliste wewnętrzne powierzchnie, przylegające ślizgowo do powierzchni kulistych sworznia kulowego.
Wynalazek dotyczy przegubów do wielonożnych robotów kroczących oraz budowy węzłów kinematycznych współpracujących z elementami egzoszkieletów. Wynalazek rozwiązuje problem budowy i eksploatacji adaptacyjnych przegubów kulowych do zastosowania w mikromechanizmach. Dzięki nowo opracowanemu rozwiązaniu wynalazek może mieć zastosowanie również w budowie robotów przemysłowych.

POTENCJAŁ KOMERCJALIZACYJNY WYNALAZKU

Przedmiotowe rozwiązanie znajduje zastosowanie w układach technicznych, gdzie wymagana jest wysoka stabilność ruchu zwłaszcza w robotyce, w robotach wielonożnych, w robotach humanoidalnych, w urządzeniach pomiarowych, w manipulatorach i robotach przemysłowych, a zwłaszcza w zastosowaniach wymagających samoczynnej regulacji oporów ruchu, zależnie od obciążenia lub fazy ruchu.